Teatr Wierszalin – Spektakl WYKŁAD

„Wykład” jest próbą znalezienia teatralnego języka dla „Ksiąg narodu i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza. W zamierzeniu twórców przedstawienia stanowi swoiste „domknięcie” „Dziadów”.

Gustaw – Konrad, który w ostatniej scenie „Nocy Drugiej” wierszalińskich „Dziadów” rusza w drogę, w „Wykładzie” przyjmuje, graną przez Rafała Gąsowskiego, postać Pielgrzyma, który głosi swoje ewangeliczne słowo do współbraci, takich jak on wędrowców. Pielgrzymi wędrują w poszukiwaniu ziemi świętej – ojczyzny wolnej. Prologiem tej wędrówki jest fragment pierwszego wykładu Adama Mickiewicza wygłoszonego w Collège de France.

Spektakl stanowi swoistą podróż przez tekst Mickiewicza, podczas której widz niesiony jest przez obrazy oraz muzykę wykonywaną na żywo.

STALOWA WOLA – Miejski Dom Kultury:
17 listopada 2019, godz. 18:00 – pokaz otwarty, bilety: 40 zł / 20 zł
18 listopada 2019, godz. 10:00 – pokaz dla szkół/grup zorganizowanych,
bilety: 15 zł

„Wykład” otrzymał nagrodę publiczności 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”.

Premiera: Supraśl, 30 grudnia 2017 r.

TWÓRCY
Scenariusz i reżyseria na podstawie „Ksiąg narodu i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza: Piotr Tomaszuk
Scenografia i projekcje multimedialne: Mateusz Kasprzak
Ilustracja muzyczna: Adrian Jakuć-Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk
Polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Ogińskiego na klarnecie solo
wykonuje: Jan Tomaszuk

Obsada:
Guślarz: Piotr Tomaszuk
Pielgrzym: Rafał Gąsowski
Ksiądz: Dariusz Matys
Wdowa: Monika Kwiatkowska
Dziewczyna: Katarzyna Wolak
Żołnierz: Mateusz Stasiulewicz
Wykonanie muzyki: Piotr Tomaszuk oraz Adrian Jakuć-Łukaszewicz

STALOWA WOLA – Miejski Dom Kultury:

17 listopada 2019, godz. 18:00 – pokaz otwarty, bilety: 40 zł / 20 zł

18 listopada 2019, godz. 10:00 – pokaz dla szkół/grup zorganizowanych,
bilety: 15 zł

O projekcie „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”

Jedenaście miast w czterech województwach wschodniej Polski, trzy spektakle i jedna idea: ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza – tak w skrócie można opisać cykl prezentacji Teatru Wierszalin realizowany jesienią tego roku pod hasłem „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”.

Projekt nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.

Dziś Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, oferuje szerokiej publiczności, w szczególności młodzieży, możliwość żywego kontaktu z dziełami, kształtującymi poczucie tożsamości narodowej. Trzy spektakle w reżyserii Piotra Tomaszka, oparte na twórczości Adama Mickiewicza: „Dziady – Noc Pierwsza”, „Dziady – Noc Druga” oraz „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, będzie można zobaczyć w październiku i listopadzie na małych i dużych scenach wschodniej Polski.

Projekt „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego.

Dołącz do Nas !

Powiązane Artykuły