Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli

Kresy są ważnym elementem polskiej tożsamości. Na temat Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej można znaleźć wiele rozmaitych informacji w literaturze, Internecie, piśmiennictwie historycznym. Kresy poznajemy głównie dzięki polskim poetom, artystom i badaczom. Ale czy jest to wystarczająca wiedza?  Dzięki aktywności Kresowian i miłośników tej tematyki, działających w naszym mieście możemy poznać wiele interesujących, nieznanych faktów. Ich wspomnienia oparte są na osobistym doświadczeniu lub opowieściach rodziców, dziadków i krewnych. Często są to bolesne i dramatyczne przeżycia, których nikt nie spisał.

W tym roku, kiedy upływa 80 lat od wybuchu II wojny światowej historia Polaków na Kresach ma szczególną wymowę i warto o niej przypominać. Każda pamiątka, opowieść czy fotografia przynosi nowe spojrzenie na życie polskich obywateli przed 1939 r., na ziemiach dzisiaj leżących poza granicami naszego kraju.

Wystawa Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli skierowana jest do tych, którzy Kresy kochają i tych którzy mało wiedzą o kresowej mozaice kulturowej, religijnej i ciekawej historii tamtych ziem. Na wystawie o Kresach swoją wiedzą, pamiątkami i osobistym doświadczeniem podzielą się kresowianie związani ze Stalową Wolą.

kurator wystawy: Elżbieta Skromak

Wystawa Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli.
12 listopada 2019 – 23 lutego 2020
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Zdjęcie: Nauczycielka Maria Kossowska w mieszkaniu we Lwowie, mieszczącym się przy ul. Łyczakowskiej 15, l. 30. XX w., z archiwum Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

Poprzedni artykułCzarownica 2
Następny artykułTeatr Wierszalin – Spektakl WYKŁAD

Dołącz do Nas !

Powiązane Artykuły